تبلیغات
فروشگاه آنلاین - راه های حفظ محیط های طبیعی توسط خود ما

راه های حفظ محیط های طبیعی توسط خود ما

چهارشنبه 16 اردیبهشت 1388  01:46 ب.ظ

نوع مطلب :

وقتی میرید مسافرت به این توصیه ها عمل كنید هر چی دوستدار طبیعته دعاتون میكنهتوصیه هایی در رعایت مسائل بهداشتی ضمن حضور در کوهستان:


1- زباله هااصلی ترین معضل آلودگی طبیعت بشمار می روند پس بیائیم زباله های خشک ( ظروف یکبار مصرف ، قوطی ها و انواع بطریهای فلزی پلاستیکی و شیشه ای و هرنوع کاغذ یا پارچه ،باطری قلمی و....) را همانگونه که به طبیعت آوردیم با خود بازگردانیده و به نزدیکترین سطل زباله بریزیم
2- در مورد زباله های تر ( اضافه غذا ، پوست میوه جات و ....) همه را به دلیل حفظ زیبائیهای طبیعت وجلوگیری از تجمع حشرات وجانوران مزاحم در محیط به حال خود رها ننموده ودر مکان مناسبی حتما " دفن نمائیم
- از رها سازی پس آبها ، فاضلاب ، مواد زائد و هرگونه شیئی در کناره و طول مسیرنهرهای آب وچشمه ها خوداری نمائیم وجهت حفظ سلامت سایر شهروندان هرگونه آلودگی را از آبهای مسیر دوری نماییم


 

4- به خاطر داشته باشیم تنها در ها و برخی روستایی که در جوار محدوده شهری است خدمات جمع آوری زباله توسط شهرداری یا دهیاری محل بصورتی مستمراجراء ومحیط پاکسازی می شود، پس هیچ ارگان و نهادی مسئول مستقیم پاکسازی نواحی طبیعت گردی نیست.

]-->5- سرعت انتقال بیماریها درفصل بهاروتابستان از طریق آلودگی منابع آب طول راه ونیزآلودگی قابل انتقال از طریق گرد وغبار های ناشی از عبور ومرورافراد بسیارزیاد است،مراقب سلامت خود وسایر همراهان باشیم.

p- جهت بسته بندی مواد غذایی خود از کیسه های پارچه ای یاظروف مخصوص درب داراستفاده نمائید.


 

7- جهت جمع آوری زباله خود از کیسه های پارچه ای استفاده نمائید. 


 

توصیه های تابستانی در نگهداری واحیاء گیاهان:
 

1- سعی نمائیم با عبور از مسیرهای خاکی،مالروو پاکوب موجود که عموما مشخص است، مسیرهای جدید ومتعددی در طبیعت ایجاد نکرده وازمسیرهای سنگ لاخ وشن اسکی نیز به منظور پیشگیری ازواریزخاک وسنگ به پائین دست عبورنکنیم .


 

2- در هنگام عبور و مرور در طبیعت از زیر پاگذاشتن ولگد نمودن هر گونه گیاهی اجتناب ورزیم .


 

3- توجه داشته باشیم با وارد نمودن صدمه و نابودی به پوشش گیاهی هر گوشه ای ازاین سرزمین( حتی درکوه ها) در چرخه غذائی کلیه جانوران آن اخلال نموده ایم .


 

4- جهت حفظ سلامت تنه درختان، از هرگونه حک علامت یا نشان و نوشتار برروی پوسته تنه درختان خوداری نمائیم .


 

5- از شکستن ، کندن و سوزاندن گیاهان سالم خودداری و در صورت نیاز به تامین سوخت مصرفی تنها از اندامهای خشک رها شده و بلااستفاده بر روی زمین رفع نیاز کنیم .


 

6- در زمان روشن نمودن آتش توجه داشته باشیم در بالا،زیر و کنار آتش برافروخته شده گیاهی وجود نداشته باشد تا شعله به آن آسیبی وارد نماید .


 

7- در زمان روشن نمودن آتش به بوته های خشک ، برگهای خشک وتنه خشک درختان موجود دراطرافمان توجه نمائیم تا آتش با کمترین ورزش باد یا بی توجهی گسترش نیابد ودرهرلحظه آماده مقابله با آتش سوزی باشیم.


 

8- قبل از ترک محل هر گونه شعله را کاملا خاموش کرده ودرصورت بروزحریق ناخواسته ضمن قرار گرفتن در خلاف جهت باد سعی کنیم با استفاده از خاک یا ایجاد شیار وفاصله مابین بخشهای شعله ور وخاموش پوشش گیاهی منطقه، حریق را هرچند کوچک باشد مهارکنیم.


 

9- تمامی درختان میوه طول راه صاحبانی دارند وبیشترشان بافروش همین محصولات باغی امرارمعاش می نمایند،جهت رعایت حال اهالی منطقه تنها با اجازه از میوه های درختان حاشیه راه استفاده نموده وهرگز وارد باغات نشویم.


 

10- مسیر آبهای جاری را با ایجاد آب بند و هرگونه مسیرکانل سازی تغییرندهیم تا درختان درطول مسیرآب دراثرخشکسالی آسیبی نبینند.
 

توصیه های ضروری در حمایت حیات وحش:
 

1- هرگز آرامش جانوران را برهم نزنیم که آنان پیش از ما ساکن طبیعت بوده اند.


 

2- بدانیم تا زمانی که ماتهدیدی برای حیوانات نباشیم آنها تهدیدی برای ما نخواهند بود .


 

<!--[if !supportLists]-->3- از سرکش به لانه پرندگان و هر نوع حیوان ونیز تعقیب تفننی وتفریحی آنها بپرهیزیم . <!--[endif]-->


 

4- در طول مسیر در صورت برخود با لاشه جانوران از دست زدن به آنها خوداری نموده و تنها در صورت دادن احتمال آلودگی منابع آب مجاور، آن را به نقطه مطمئنی منتقل و در صورت امکان دفن نمائیم.


 

5- به خاطر داشته باشیم طبیعت ملک خصوصی کسی نیست و متعلق به همه جانداران ساکن درآن است .
 

توصیه هایی دیگر :
 

1- برای حفظ و نگهداری وبهداشت داخل ومحوطه پناهگاه ها و جانپناه های طول مسیرهمانند خانه خود اهمیت قائل شده و به خاطر داشته باشیم ساخت و برقراری تمامی این ابنیه تنها به همت و تلاش پیشکسوتانی بوده که دلسوز طبیعت و علاقمند به طبیعت پاک آن بوده اند .


 

2- جهت جلوگیری از آلودگی های تصویری ازهرگونه رنگکاری و حجاری به منظور درج سمتهای مسیر ، شعارنویسی ، یادگاری و .... برروی صخره های و دیواره ابنیه بپرهیزیم و چهره طبیعت را با این کار خود زشت نسازیم.


 

3- سکوت وصف ناشدنی طبیعت ، بسیاری افراد را به طبیعت کشانده ومی کشاند،پس باجاروجنجال،دادوفریادوهیا هوآرامش شهروندان را از آنها نگیریم.


 

4- پیش ازتشویق دیگران به روی آوری به ورزش ،گردش وتفرج در طبیعت به آنها شیوه زندگی با طبیعت را بیآموزیم.


 

5- حتی با آموزش ماهیانه یک نفرازهمراهان به اصول حفاظت محیط زیست درطبیعت سهم خود را در حفظ محیط زیست اداء نمائیم.


 

6- سعی کنیم با کاهش حجم مواد مصرفی ورها سازی اصولی مواد قابل جذب در طبیعت وبازگرداندن موادمصرفی غیرقابل جذب خود از داخل طبیعت به درستی به چرخه جذب وتجزیه مواد در طبیعت کمک کنیم.


 

7- از کندن و دستکاری کتیبه های سنگی و نقاشی های باستانی برجای مانده برروی بعضی دیوارها و در درون بعضی از غارها بپرهیزیم و از آنها بعنوان شناسنامه هر محل به خوبی مراقبت نماییم .


 

8- - غارها از جمله نقاطی هستند که در اکثر موارد جهت حفظ و مراقبت از بند بند عناصر تشکیل دهنده خود محتاج توجه و مراقبت هر بازدید کنده ای می باشند و هرگز نباید به خود اجازه دهیم هرگونه خدشه ای بر پیکره کهنشان وارد نموده و آسیبی برسانیم .


 

9- تمام دژ صخره های ، قلعه ها ، آرامگاه ها ، کاروانسراها آتشکده ها و سایر ابنیه باستانی تبلوری از هویت ملی ما و یادگاری از پیشینیان ما هستند که باید حفظ و به منظور شناساندن تاریخ ، فرهنگ و تمدن اصیل ایرانی ضمن مرمت و مراققبت به همگان شناسانده شوند پس ، از وارد نمودن هر گونه آسیبی به آنها بپرهیزیم


 

10- در طول مسیر در صورت مواجهه با انواع دام و تله های گسترده شده در صورت امکان آنها را از کار انداخته و غیر فعال سازیم وهرگز به کسی اجازه ندهیم جهت صید ماهی از سموم و شیوه های تخریبی استفاده نماید
__________________
سنگ رودخانه ام / آب از سرم گذشته
میدانم که رهایم نمیکنی / آیینه ام، دستم را بگیر

نوشته شده توسط: | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

BHW
شنبه 2 اردیبهشت 1396 09:36 ق.ظ
Attractive section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts.
Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.
علی
سه شنبه 13 اسفند 1392 08:24 ب.ظ
عالیییییییییییییییییییی
نامردم
شنبه 30 آذر 1392 07:50 ب.ظ
سلام خیلی خوب بود اگه میشه عکس های بیشتری بذارید
به خودم مربوطه
شنبه 30 آذر 1392 07:46 ب.ظ
به قول ما خیلی باحال بود
حمید رضا
سه شنبه 20 فروردین 1392 03:02 ب.ظ
مر30
Hamed
چهارشنبه 16 اردیبهشت 1388 01:59 ب.ظ
با سلام
با استفاده از این سایت می توانید آدرس خودرا كوتاه كرده (به صورت YOU .hid.ir ) و با معرفی به دیگران و ایندكس شدن در گوگل توسط خود سایت آمار بازدید خود را بالا ببرید....
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر